AKILLI
KÖY'DE

°

%

HABER AKIŞI

Vodafone Akıllı Köy ile ilgili en güncel
gelişmeleri keşfedin.

Bilinçli Çiftçiler Her Zaman Bir Adım Daha Önde!
29-08-2019

Bilinçli Çiftçiler Her Zaman Bir Adım Daha Önde!

Akademisyen Hakkı Güneş, Prof. Dr. Zeynep Güneş ve MEB' de Öğretmen Başak Güneş Vodafone Akıllı Köy' de yapılan çalışmaları yerinde görmek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi. 

Ziyarette Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri Ar-Ge Müdürü Orhan Kurt, Vodafone Akıllı Köy Projesinin sunumu yaptı. Sunumda Vodafone Akıllı Köy Projesi ile hedeflenen kitleye zorluklar içerisinde kurulan iletişimden, sonrasında deneyim ve tecrübeler ile daha çok değişim yapılması gereken noktalarda değişimler yaptıklarını anlattı. Proje alanında bulunan kiosktan Vodafone Akıllı Köy Projesinin krokisini ve yerleşim alanını göstererek çalışmaları yerinde göstermek adına teknik gezi düzenleyen Kurt ilk olarak Proje alanının eskiye ait görsellerini göstererek proje ile gelinen noktaya değindi. 

TAGEM ve LAKTO ortaklığında ilk olarak Vodafone Akıllı Köy' de denenen küçükbaş hibrit sağım sisteminden ve sistemin kullanıma geçirilmesi halinde hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize sağlayacağı kolaylıktan bahsetti. Agromillora Fidancılık Arbequina zeytinlerimizi yetiştirdiğimiz alanda fidan seçimi ile üretim ve maliyet açısından çiftçilerimizin daha kazançlı çıkabileceklerini ve emek güçlerine daha az ihtiyaç olduğunu gösterdiklerini anlatan Kurt, ayrıca alana kurduğumuz yaprak sensörü ile zeytin fidanlarına doğru ve yerinde yaptığımız uygulamalar ile hem zamanlarından  hem de maliyetten tasarruf edebildiklerini ifade etti. Üretilen ürünler, yapmakta olduğu çalışmalardan bahseden Kurt, üretim alanında kullanılan teknolojiler hakkında yerinde bilgi verdi. 

Bilinçli Çiftçiler Her Zaman Bir Adım Daha Önde!

Teknik ziyarette edindikleri bilgiler sonrasında Akademisyen Hakkı Güneş, modern çağın gereksinimi olarak, tarımda makineleşme ve teknoloji kullanımında gözle görülür bir artış olması ile bilinçli çiftçinin bir adım önde olduğunu dile getirdi.