AKILLI
KÖY'DE

°

%

HABER AKIŞI

Vodafone Akıllı Köy ile ilgili en güncel
gelişmeleri keşfedin.

Akıllı Köy Tarım Sektörünün Odak Noktası
24-08-2020

Akıllı Köy Tarım Sektörünün Odak Noktası

Tabit ve Vodafone iş birliği ile kurulan Akıllı Köy'de, tarımsal teknolojilerin kullanılarak verimin artırılması, tarım ve hayvancılık sektörünün önemli isimlerinin de dikkatini çekmeye devam ediyor. Karaoğlu Ziraat aletleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Mediha Karaoğlu İşgören, GENTA Genel Tarım Ürünleri Ege Bölge Müdürü Tankut Cinbaz ve Kam Enerji Genel Müdürü Haluk Akman Akıllı Köy'de tarımsal teknolojilerin kullanıldığı sahaları gözlemleyerek yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldılar. TABİT Kurucu Başkanı Tülin Akın ve TABİT AR-GE Müdürü Orhan Kurt ile bir araya gelen heyete projeyi anlatan Akın, projenin birçok ülkede örnek model olarak hayata geçirildiğine dikkat çekerek, "Vodafone Akıllı Köy projesi, öncelikle 38 bin köy ve kırsal yerleşkeye model olarak kuruldu. Akıllı tarım teknolojileri ve akıllı sulama teknolojilerinin bir sistemde toplandığı projemizde amacımız çiftçilerimize kaliteli ve yüksek rekolteli ürün üretebilmelerine öncülük etmeyi ve yol göstermek. Burada tarımsal alanda gelişim sağlayacak teknolojileri uyguluyoruz ve çiftçimizin de olumlu olumsuz sonuçlarını kendisi hiçbir masrafa girmeden görmesini sağlıyoruz. Bu şekilde teknolojiye yönelmesini ve daha çok kar elde etmesini amaçladık. Öte yandan dünyamızı bekleyen kuraklık ve gıda kriziyle ancak geleneksel tarımı teknoloji ile birleştirirsek aşabiliriz. Kısaca biz çiftçilerimizin daha az maliyetle daha çok para kazanmasını istiyoruz. Ayrıca bir kadın olarak öncelikle tarımda ve hayvancılıkta en fazla emek sarf eden kadınlarımızın yükünü hafifletmek istedim. Akıllı sulama sistemleri ve Toplu Sağım Sistemleri ile çiftçilerimizin hayatı büyük ölçüde kolaylaşıyor. Örneğin kurduğumuz Toplu Sağım Sistemi'ne artık inekler kendiliğinden gelip turnikelere girerek sağımdan sora geri dönebiliyor. Bunların yanında yeni teknolojileri de takip ederek uygulanabilirliğini araştırmaya devam ediyoruz" dedi.

KURT: ÇİFTÇİLERE YOL GÖSTERİYORUZ"

Ziyaretçilere TABİT AR-GE Müdürü Orhan Kurt tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Kurt yaptığı sunumda, Akıllı Köy'ün kuruluş aşamaları ve gelinen nokta hakkında bilgi verdi. Vodafone Akıllı Köy'de tarımsal teknolojilerle tarım ve hayvancılık alanında her çiftçinin kullanabileceği teknolojik ekipmanları çiftçilere tanıttıklarını kaydeden Kurt, ürün kalitesi ve verimin artırılmasıyla ilgili çalışmaları uygulayarak paylaştıklarını dile getirdi. Böylelikle yapılan denemelerden alınan olumlu veya olumsuz sonucun çiftçilere yol gösterdiğini ve örnek alındığını ifade etti.

KARAOĞU: ÇİFTÇİERİMİZ İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Karaoğlu Ziraat aletleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Mediha Karaoğlu İşgören ise Aydın'da böyle bir projenin hayata geçirilmesinden dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, yönetim kurulu başkanlığını yaptığı firmanın 1947 yılından bugüne zirai alet imalatı yaptığını belirterek Akıllı köy projesinden çok etkilendiğini belirterek, "Zor mücadelelerle bu projeyi hayata geçirmeyi başarmışsınız. Aydın'da hayata geçirilmesi çiftçilerimiz için büyük bir fırsat, bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmelerini temenni ediyor başarılarınızın devamını diliyorum" dedi.

CİNBAZ: TARIMDA TEKNOLOJİNİN YAYGINLAŞMASI ÖNEMLİ

Manisa'dan gelen GENTA Genel Tarım Ürünleri Ege Bölge Müdürü Tankut Cinbaz da ziraat mühendisi olduğunu ve tarım alanında bu çalışmaların gurur verici olduğunu kaydetti. GENTA'nın üç ana alan olan tohumculuk, bitki besleme ve zevk bahçeciliği iş kollarında teknolojik, verimli, kazanç sağlayan ve sürdürülebilir ürünleri bulunduğunu belirterek, "Tarım ve hayvancılık da tüm sektörler gibi gelişen teknolojilerle entegre olmak zorunda. Bu bağlamda Akıllı Köy'deki teknolojilerin yaygınlaşması çok önemli. İdealist bir yaklaşımla çok iyi bir iş başarmışsınız. Tebrik ediyorum" diye konuştu. Kam Enerji Genel Müdürü Haluk Akman da firma olarak tarım ekipmanlarının gelişen teknolojilerle kullanılmasının önemine dikkat çekerek, teknolojilerin uygulanması açısından Akıllı Köy projesinin çok önemli olduğunu dile getirdi.