AKILLI
KÖY'DE

°

%

HABER AKIŞI

Vodafone Akıllı Köy ile ilgili en güncel
gelişmeleri keşfedin.

Kadın Çiftçiler Verimliliğe Daha Fazla Dikkat Ediyor
02-11-2019

Kadın Çiftçiler Verimliliğe Daha Fazla Dikkat Ediyor

Verimlilik ve Teknoloji Fuarı kapsamında düzenlediğimiz "Geleceğin Tarımı ve Tarımda Verimlilik" paneli, Eski TBMM Başkanı ve İzmir Milletvekili Binalı Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşti. Binali Yıldırım, tarım ve hayvancılıkta esasın ölçek ekonomisine uygun üretim yapmak, geleneksel tarımdan, elektronik ve dijital tarıma geçmek olduğunu belirtti.

 

Tarımda Verimlilik” konulu ilk panelde, Tarım Kooperatifçiliği’nin dijitalleşmesinin gelecekteki önemini Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, milli tarım teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik girişimcilik çalışmalarını İTÜ Arı Teknokent Genel Müdürü Deniz Tunçalp, köylerin akıllı tarımla buluşmasının gelecekteki önemini Tabit Kurucu Ortağı Tülin Akın, tarım makinelerinin gelecekte ulaşacağı noktayı TARMAKBİR Genel Sekreteri Selami İleri anlattı. Panelin moderatörlüğünü ise Melek Yatırımcı Ali Rıza Babaoğlan üstlendi.

82 Milyon İnsanımız Ürünlere Daha Makul Fiyatlarla Ulaşacak

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz konuşmasında, üreticilerin ürünlerini değerinde alıp uygun fiyatlarda tüketiciye ulaştırmak adına yakın zamanda sorumluluklarını artırdıklarını belirtti. Poyraz, "Bu faaliyetleri yaparken en önemli husus verimlilik. Verimli çalışma ortamı hem üretici hem de tüketici tarafında yapıldığı zaman üretici ürünün karşılığını alacak, 82 milyon insanımız da daha makul fiyatlarla bu ürünlere ulaşma imkânına sahip olacak" dedi. 

Kadın Çiftçiler Verimliliğe Daha Fazla Dikkat Ediyor

Tabit Kurucu Ortağı Tülin Akın, tarımdaki riskin yüksek olduğunu, bu yüzden verimliliğin bu sektörde daha önem kazandığına dikkat çekerek bunun farkında olanların ise kadın çiftçiler olduğunu vurguladı. Tarımdaki çeşitliliğimize derinlik katarak akıllı tarım uygulamalarıyla katma değer üretmenin, ülke kalkınmasının lokomotifi olacağını ifade etti.

Tarım Teknolojileri Yatırımcılar İçin Büyük Fırsat

İTÜ Arı Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Deniz TUNÇALP, tarımda güç birliği ve risk paylaşımıyla teknolojik yenilikleri değerlendirmenin daha da kolaylaşabileceğinin altını çizerek, yeni girişimlerin ve yatırımcıların tarıma yönelmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Geleceğin Mesleği: Tarım

Moderatörlüğünü Tarnet Genel Müdür Yardımcısı Erkan DİLAVAEROĞLU’nun yaptığı “Geleceğin Mesleği Tarım” panelinde Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Behiç Tekin, kentleşmeden kaynaklanan kayıpların verimlilik ve teknoloji ile karşılanabileceğine vurgu yaparken, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Ufuk Türker ise; tarımdaki değişkenliklerin bilgi teknolojilerinin gelişmesiyle takip edildiğinde, üretimi kolaylaştıran, maliyeti düşüren ve yeni pazarlarla buluşan bir ekosistemi besleyeceğine dikkat çekti.

Panelist, Tarım Danışmanı Tanfer Dinler, genç çiftçilerimizin küçük bir destekle nobele aday işler çıkarabileceğini, gençlerin teknolojiye yatkınlıklarının tarımdaki başarılarının temelini oluşturacağını belirtirken, tarla.io CEO’su Kerem Erikçi ise tarım ekosisteminde bilgi üreten kurumlar artıkça daha sağlıklı optimizasyonlar yapılacağını ve gelecekte gençler için tarım sektörünün daha değerli bir noktaya ulaşacağını ifade etti.

Tarım Teknolojileri Yoğun İlgi Gördü

Tarnet’in Tarım Teknolojilerinde başlattığı yeni Ar-Ge projeleri fuar boyunca yoğun ilgi gördü. Tarım teknolojilerindeki yeni gelişmelerin takipçisi olan Tarnet, tarımda katma değer üretme hedefindeki tüm kişi ve kurumları fuardaki standında ağırladı. Tarnet standını, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Tarım ve Orman bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum gezdi, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Dr. Hasan Doğan ve Genel Müdür Huzeyfe Yılmaz’dan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.