AKILLI
KÖY'DE

°

%

HABER AKIŞI

Vodafone Akıllı Köy ile ilgili en güncel
gelişmeleri keşfedin.

Vodafone Akıllı Köy' e Kıtalar Arası Anlamlı Ziyaret
27-05-2019

Vodafone Akıllı Köy' e Kıtalar Arası Anlamlı Ziyaret

Teknolojinin kullanımını yaygınlaştırmak, teknolojinin imkânlarını kullanarak, kırsal alanda yaşayan ve tarımsal üretimle uğraşan insanların bilgi ihtiyaçlarını gidermek, verimliliklerini, karlılıklarını arttırmak ve buna bağlı olarak yaşam kalitelerini yükseltmek için sosyal girişim şirketi olarak kurulan Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş., Güney Yarım Küreden misafirlerini ağırladı.

Brezilya'nın tarımsal kalkınma ve teknoloji araştırma- geliştirme konusunda uzman IAPAR (Agricultural Research Institute of Parana/Brezilya) ve EMATER /RS- ASCAR Empreendimentos de Assistancia Tecnica  Extensio Rural Rio Grande do Sul Association of Credit and Rural Assistance) üyesi 38 çiftçi, Aydın Koçarlı'da kurulu bulunan Vodafone Akıllı Köy' ü ziyaret etti.

TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın, bundan 3 yıl önce dünyanın en iyi girişimcisi ödülünü almak üzere ziyaret ettiği Brezilya'dan gelen çiftçi kuruluşu temsilcilerini Vodafone Akıllı Köy' de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Akın, Brezilyalı çiftçilere TABİT hakkında bilgi vererek,  Vodafone Akıllı Köy' de ortaya konan iş modelinin 6 ülkede uygulandığını ifade etti. Akın, “Çiftçinin uzun yıllardır oluşturduğu bilgi, birikimi teknolojinin imkanları ile aktarıyoruz. Oluşturduğumuz modelin kabul görmesi ve yaygınlaşması gurur verici” dedi.

ÇİFTÇİLİĞİ TERCİH EDİLEN MESLEK YAPMALIYIZ

TABİT Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Yıldırım ise dünyanın her yerinde çiftçinin sorununun aynı olduğuna dikkat çekti. Bu sorunun başında üretimden kopuşun geldiğini kaydeden Yıldırım, “Fiyat, maliyet, pazarlama, doğal afetler sonucu üretim kayıpları gibi nedenler sonunda tüm dünyada çiftçilikten uzaklaşılıyor. Amacımız, çiftçiliği yeniden tercih edilen bir meslek haline getirmek. Burada, bunun yol ve yöntemleri üzerine sürekli projeler geliştiriyor. İş ortaklarımız aracılığıyla uygulanabilir projeleri yaygınlaştırmak için çalışıyoruz” diye konuştu.

ÇOK ETKİLENDİK

Brezilyalı Grubun Başkanı Bruno Rafel Felipe Thiago ise 1972 yılında kurulan ve bünyesinde 800 çalışan bulunan IAPAR'ın agroekoloji, pamuk, pirinç, kahve, tahıl, fasulye, kaba yem, kültür meyvacılığı ile toprak ve su yönetimi başta olmak üzere tarımsal faaliyetlerle ilgili birçok alanda ar- Ge faaliyeti yürüttüğünü, 1955'ten bu yana faaliyette bulunan EMATER /RS- ASCAR'ın ise 2 binden fazla çalışanı ile Rio Grande do Sul eyaletinin kırsal kalkınmasına yönelik araştırma, geliştirme, kredilendirme çalışmaları yürüten kar amacı gütmeyen ,özel kanuna tabi bir kuruluş olduğu bilgisini paylaştı. EMATER /RS- ASCAR aile çiftçiliği ve işletmeciliği konusunda geliştirdiği model sayesinde Rio Grande do Sul eyaletinin tüm Brezilya için bir model oluşturduğunu kaydeden Thiago, “Verilerini analizi ve bunun anlık olarak üreticilerle paylaşımına yönelik çalışmalardan etkilendik. Çiftçilerin üretime devam etmesi için bu tip örneklerin tüm dünyada artması gerekiyor” dedi.

Konuşmaların ardından Vodafone Akıllı Köy saha gezisi gerçekleştirildi. TABİT Ar- Ge Müdürü Orhan Kurt, konukları bilgilendirirken, günün anısına toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.